Blog

Méregtelenítés, tisztítókúra

Méregtelenítés, tisztítókúra

Méregtelenítés, avagy nagytakarítás a szervezetünkben.
Köztudott, hogy amikor szervezetünket megtisztítjuk a felhalmozott káros anyagoktól, akkor ellenálló képessége sokkal erősebb lesz. Léteznek olyan gyógynövény alapú teák, melyek segítségünkre lehetnek egy tisztító kúra során.

Lássuk, mely növények milyen erővel bírnak:

A gyermekláncfű, más néven pitypang, tavasszal virágzik, nagyon erős méregtelenítő hatása van. Kiváló vizelethajtó hatással bír, a benne lévő keserűanyagok pedig stimulálják a májat, így intenzívebb a méregtelenítés, illetve ezek a keserűanyagok segítenek a gyomorpanaszok esetén is. A keserűség meghatározó az íz szempontjából és ezért ritkán isszák magában. Inkább hasonló hatású aromájú gyógynövényekkel keverik. Leggyakrabban béltisztításra használják, mivel szabályozza az epe, a máj és a vesék helyes működését, azaz növeli a kiválasztó szervek hatékonyságát. Ez a méregtelenítő folyamat fontos része, hiszen a pitypang segítségével a mérgek nagyobb mennyiségben távoznak a szervezetből.

A csalán a legerősebb vértisztító hatású gyógynövény. Száműzi a szervezetből a mérgeket, a fogyasztásával feloldódnak az anyagcseréből származó salakanyagok., illetve vízhajtó hatású és az újra a keringésbe került salakanyagok a növekedett vizelet mennyiséggel távoznak. A csalán tisztítja az emésztőrendszert, illetve erősíti az ellenálló-képességet.

A zsurló az egyik legősibb növényünk. Teája vese serkentő és vizelethajtó hatású, kihajtja a szervezetből a vizet, a mérget. A benne lévő kovasav jót tesz a bőrnek, a hajnak és a körmöknek is, így szépítő hatása is van. A méregtelenítésbe azért érdemes beiktatni, mert az erősebb vízhajtó hatású teák közé tartozik. Remekül tisztítja, átmossa a szervezetet, így nem érdemes kihagyni a tisztítókúrából sem.

A máriatövis 2013-ban az év gyógynövénye lett, és nem véletlenül, hiszen kiválóan regenerálja a májat, ami központi szerepet játszik a szervezet méregtelenítésében. A benne lévő hatóanyagok serkentik az emésztést, a zsírbontást, és segítenek kitakarítani a szervezetet a méreganyagoktól.

Az édeskömény tea serkenti az emésztést, enyhíti a hasfájást, gátolja az erjedési folyamatokból eredő túlzott gázképződést, segít megszüntetni a gyulladásokat, különösen a vastagbélgyulladás ellen hatékony, beindítja a programozott sejthalált a daganatos sejtekben, és így hozzájárul a rák megelőzéséhez. 100 gramm édeskömény mindössze 30 kalóriát tartalmat. Gyakorlatilag zsír-, cukor- és koleszterinmentes. Rengeteg mennyiségben tartalmaz ugyanakkor C-vitamint és B-vitaminokat, rostokat, káliumot és mangánt. Tisztítja a vért, védi a májat, rostjai eltávolítják a vastagbélből a káros lerakódásokat, részt vesz a szervezet méregtelenítésében.

A citromfű tea vízhajtóként is jól működik, ami segíthet a máj, a vesék, a húgyhólyag és a hasnyálmirigy tisztításában, tökéletes kombináció a méregtelenítéshez. A citromfű hatásos baktérium, vírus és gombaellenes gyógynövény is. Kezeli a gyomorproblémákat, a fertőzéseket, a nehézlégzést és az álmatlanságot, enyhíti a lázat, a reumás fájdalmakat, megszünteti a fáradtságot, valamint segíti a méregtelenítést, kiváló nyugtató, görcsoldó, gyulladáscsökkentő, valamint antibakteriális tulajdonságokkal rendelkeznek. Enyhíti az idegességet, a citromfűből készített tea megszünteti az álmatlanságot és a szorongást. Akadályozza a hasi zsír felhalmozódását, serkenti az epe termelődését, és a bélműködést, javítja az emésztést, segít eltávolítani a bélben lerakódó mérgeket, gyorsítja a méreganyagok távozását a szervezetből.

A borsmenta a zsírbontás szakértője. A benne lévő mentol ugyanis serkenti az anyagcserét és javítja az emésztési folyamatokat.

A bodza nagy mennyiségben tartalmaz A-, B1-, B2-, B3-, B5-, B6- és C-vitamint, erősítik az immunrendszert, gátolják a gyulladások és az érrendszeri megbetegedések kialakulását. A virágából készült tea növeli az izzadást, ezzel hozzájárul a szervezetben felgyülemlett méreganyagok eltávolításához, és enyhíti a lázzal járó betegségek során a testhőmérsékletet.

Nagyon fontos, hogy pontosan járjunk el a gyógynövény alapú teák elkészítése során, figyeljünk a kellő áztatási időre és szempontokra.